Depoda paketimiz olsun… Çorbada tuzumuz gibi…;)

Pardus 2011 heyecanı ile birlikte camiaya daha fazla katkıda bulunma isteğiyle dolup taştım… Bunu tetikleyen ilk sebep ise Pardus 2011 depolarında Geany IDE‘nin olmaması idi. O zaman daha iyi anladım, her zaman armut piş, ağzıma düş mantığının bize hayır getirmeyeceğini… İş başa düştü diyerek, Pardus-wiki, Kaya Oğuz ve Pardus depolarını inceleyerek ilk pisi paketimi oluşturdum… Tabii PisiYap ile ayrıntılı pspec.xml ve actions.py hazırlama husunda  yardım aldığımdan bahsetmesem olmaz. Kesinlikle heyecan vericiydi. Özellikle şu görüntüyü Paket Yöneticisi’nde görmenin hazzı ise inanılmaz…

Paket Yöneticisi'nde bir Geany...:)

Geany 0.20 inşaa dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

Geany 0.20 pisi paketini buradan indirebilirsiniz.

Geany benim için ilk basamaktı.. Asıl bahsetmem gereken kesinlikle Gambas. Bu paketi oluşturmam, bu hususta çok fazla şey öğrenmemi sağladı. Karşılaştığım hata-çözüm dağından sonra zafer tabii ki benim oldu:) Hata kaçtı, ben kovaladım tıpkı bir dedektif gibi hissettim kendimi…:) Gambas 3’ün kaynak koddan Pardus 2009’a nasıl kurulması gerektiğini daha önce bu yazımda bahsetmiştim. Öncelikle orayı okumanızı tavsiye ederim. Gambas 2 Pardus 2008’de kullanıcılar tarafından sevilerek kullanılmasına rağmen, Pardus 2009’da, bazı teknik sorunlardan dolayı, paketi oluşturulamamış bir yazılımdı. Gambas’ın şuan “2.22.0” kararlı sürümü var fakat, qt3 gereksinimleri (Gambas 2 qt4 desteklemiyor) yüzünden paketini yapmak gereksiz gibi… Bunun yerine esasında daha donanımlı olan geliştirici sürümünün –2.99.0(Gambas3)– paketlerini nice hata engellerini aşarak oluşturdum. Bunun yanı sıra depoda olmayan bazı bağımlılıkları da pisilemek durumunda kaldım. Bunlar sqlite2-2.8.17 ve libiconv-1.13.1 dır. Şunu da belirtmeliyim ki, pisi yapılandırması sırasında pisitools dışındaki tüm yöntemlerde Sandbox İhlali aldım. Farklı kurulum yöntemlerinde neden bu hatanın alındığı hususunda ise detaylı bir araştırma yapmam gerektiğini anladım. Koruma kalkanı farklı yöntemlerde farklılıklar gösteriyor demek ki 🙂 Gambas3 arşivlenmiş şekilde websitesinden indirilmiyor. SVN kullanarak indirip, “./reconf-all” komutundan sonra işlenebilir hale geliyor. Daha sonra “./configure” ve “make” komutlarını verip görebildiğim hataları giderdikten sonra tar.gz arşivi haline getirip, kendi dropbox alanıma upload ettim. (Keza sqlite2*’de öyle…) Bu yüzden gambas3 için actions.py da sadece install() yordamı aktif.

Not 0 : Gambas 3, sqlite2 sürümüne de ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden eski sürümü bulup kendi alanıma yükledim, pspec.xml dosyasında bu adresler var.

Not 1 : Bir de files/ dizini içerisinde XFree86 yazılımından gerekli dosyalar
mevcut. Bu yazılımı pisi paketi haline getiremedim. Fakat bu yazılımdan gerekli
dosyaları, istenen yere kopyaladığımda sorun düzeldi. Esasında gerekli 2 dosya
vardı. Bunlar “Xcursor.h” ve”xftint.h” dosyaları idi. Bunlar da bir diğer dosyalara gerek duyar diye, o dosyaların kaynak dosyasında bulunduğu klasörü tamamen ekledim. Böylelikle Pardus 2011 depolarında olmayan Gambas 3’ün gerek duyduğu bu bağımlılık hatasını da çözmüş oldum.

Not 2 : Gambas 3 libbz2 adlı kitaplığa gereksinim duyuyor. Ama Pardus 2011’de bu kitaplığın adı bzip2 ve bu kitaplık kurulduktan sonra /lib/ in altına libbz2.so adlı dosyayı atıyor. Gambas ise bu dosyayı /usr/lib altında arıyor. Bulamaz ise hata veriyor. Bunun için files/ dizini içinde /usr/lib altına kopyalamak
üzere bu dosyalar da mevcut.

Not 3: Bağımlılık ağacını çözebilmek için bağımlılık yönergesi ve Debian, Ubuntu paket veritabanından yararlandım. Bu hususta gerçekten yararlı kaynaklar.

Not 4: Paket yapımında yeni olduğum için görüşlere ve düzeltmelere ihtiyacım
var. Hatalarım için af diliyorum. Ayrıca ne yaptığınızın bilincinde değilseniz. Ekte sunacağım paketleri sadece incelemek için indirmenizi tavsiye ederim. Aksi halde tüm sorumluluk size aittir.

Ekler: sqlite2 pisi inşaa dosyaları(Gambas için gerekli)
libicov pisi inşaa dosyaları(Gambas için gerekli)
gambas3 pisi inşaa dosyaları
gambas3 pisi paket yöneticisi görüntüsü
gambas3 ekran görüntüsü

Paket Yöneticisi'nden Gambas3
Paket Yöneticisi'nden Gambas3
Gambas 3'den bir görünüm
Gambas 3'den bir görünüm

Gambas3 ve bağımlılıklarının inşaa dosyalarını buradan indirebilirsiniz…

Gambas 3 için gerekli sqlite2 pisi paketini buradan indirebilirsiniz.

Gambas 3 için gerekli libiconv pisi paketini buradan indirebilirsiniz.

Gambas 3’ün pisi dosyasını buradan indirebilirsiniz…

UYARI: Bu paketler test edilmemiştir ve geliştiriciler içindir. Lütfen bunun bilincinde olunuz. Aksi halde sisteminize ciddi zararlar verebilirsiniz…

İstek : Uyarıları dikkate alarak, kurulum sonrası geri bildirimde bulunur ve hataları bildirirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla…