GNU/Linux’da AU WiFi NET Bağlantısı

Ankara Üniversitesi AU WiFi Net bağlantısına bağlanabilmek için, GNU/Linux işletim sisteminin tüm dağıtımlarında (Ör: Pardus, Ubuntu, Fedora, OpenSuse, Arch Linux vs…) bu işlem Ağ Yöneticisi (Network Manager) ‘ne bağlı olarak değişmektedir. Çoğu dağıtım Gnome Network Manager‘i kullandığından burada örnek olarak Pardus üzerinde, KDE masaüstü ortamında, Gnome Network Manager ile AU WiFi NET bağlantısı nasıl yapılır anlatılacaktır. Fakat eğer siz farklı bir Ağ Yöneticisi kullanıyorsanız temel ayarların nasıl olduğunu buradan görebilir ve kendi ağ yöneticiniz ile aynı ayarları uygulayabilirsiniz. Temel olarak tüm WPA & WPA2 Kurumsal (WPA & WPA2 Enterprise) ve Eduroam protokolünü destekleyen Ağ Yöneticileri kullanarak AU WiFi NET‘e sorunsuz bağlantı sağlayabilirsiniz.

AU WiFi NET Bağlantısı İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

 • Öncelikle Ağ Yöneticisi kullanılarak ‘AU WiFi Guest’ ağına bağlanılır ve au-wifi-net.der güvenlik sertifikası indirilir.
 • Daha sonra Ağ Yöneticisi ile ‘AU WiFi NET‘ ağı bağlantı için seçilir.
Görüntü 1 : Ağ Yöneticisi ile AU WiFi NET ve AU WiFi Guest ağlarının görünümü
Görüntü 1 : Ağ Yöneticisi ile AU WiFi NET ve AU WiFi Guest ağlarının görünümü
Görüntü 2: AU WiFi NET ağının bağlantı için seçilmesi
Görüntü 2: AU WiFi NET ağının bağlantı için seçilmesi
 • Karşınıza gelen pencere, ekran görüntüsündeki (Görüntü 3) gibi doldurulur. ‘Username’ kısmına ‘TC KİMLİK NUMARANIZ’, ‘Password’ kısmına ise ‘OİBS’ parolanız girilmelidir. (Username : 11111111111@ankara.edu.tr şeklinde olmalıdır.)

Not: Yabancı uyruklu öğrenciler, ‘Username’ kısmına öğrenci numaralarını girmelidir. (Örn: 07050001@ankara.edu.tr gibi.). Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri ise ‘Password’ kısmına bağlı bulundukları enstitünün kendilerine vermiş olduğu parolayı yazabilirler.

Görüntü 3: AU WiFi NET ağı için bağlantı ayarları
Görüntü 3: AU WiFi NET ağı için bağlantı ayarları
 • Son olarak Bağlan (Connect) butonuna basılır.
 • Bağlantı Kuruldu
  Bağlantı Kuruldu

 • Görüldüğü üzere GNU/Linux ile AU WiFi NET ‘e bağlanmak çok kolay. GNU/Linux ile AU WiFi NET bağlantısında herhangi bir sorununuz olursa iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz.AU WiFi NET ile keyifli bağlantılar.

  Yücel K.