UBUNTU 9.04 (JAUNTY JACKALOPE)’E PHOEBE KURULUMU

Phoebe 0.311 i Ubuntu 9.04 Jaunty‘e kurulumunu sizlerle paylaşmak için bu kaynağı hazırladım. Yapılması gereken ilk adım http://phoebe.fiz.uni-lj.si/?q=node/79 adresinden Ubuntu için repository’i , kendi bilgisayarımıza eklemek olmalı. Bunun için komut satırında ;

root@# gedit /etc/apt/sources.list & 2

komutunu vereceğiz. Karşımıza gelen metin editörde en alt satıra , altta bulunan iki satırı eklememiz gerekecek.

deb http://phoebe.fiz.uni-lj.si/debs jaunty main

deb-src http://phoebe.fiz.uni-lj.si/debs jaunty main

Bu iki satırı da metin editörde ekledikten sonra, dosyayı kaydettiğimizden emin olup çıkmamız

gerekecek. Daha sonra, bu eklediğimiz paket listelerinin etkin olması için, aşağıdaki komutları komut satırına birer birer yazarak onaylamamız gerekecek.

root# gpg –keyserver pgp.mit.edu –recv B6F22FBC

root# gpg –export –armor B6F22FBC | sudo apt-key add –

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra artık paketlerimizi ekledik. Şimdi Phoebe’ nin kurulumuna geçebiliriz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde ifade edildiği gibi “Synaptic Package Manager” e tıklayıp çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen ekranda “Origin” sekmesini seçip eklediğimiz phoebe.fiz.uni-lj.si/main paket deposuna tıklıyoruz. Karşımıza dört paket gelecek (Bakınız bir aşağıdaki ekran görüntüsü).

Lakin burada biraz sorun var. (Not: Sizde paketler yüklenmediği için kareler beyaz görünecek, panik yapmayın.) İlk yüklememiz gereken paket “libphoebe0” ve bu paket bir takım kütüphanelere gereksinim duyuyor. Bunlardan en önemlisi “libgsl0” . Bu kütüphane ise “GSL(GNU SCIENTIFIC LIBRARY”) kütüphanesini içeriyor ve önemi şuradan kaynaklanıyor. Çünkü Phoebe’nin kullandığı matematik algoritmaları bu kütüphanede bulunuyor. Ama bunu “Synaptic Package Manager“ den ben indiremedim. Nedeni benim seçtiğim paket depolarının içinde bulunmaması. Detaylı bir araştırmayla siz, zengin paket depoları indirip bu sorunu kısa yoldan halledebilirsiniz. “libgsl0” ı kurmak için;

http://packages.debian.org/etch/libgsl0

Bu adresten çekirdeğinize uygun (ben i386′ için olan paketi kurdum) “libgsl0” paketini indirip “Gdebi Package Installer” ile veya ;

root# cd klasor

root# sudo dpkg -i libgsl0.deb

komutlarını kullanarak “libgsl0” paketini kurun. Lakin “libgsl0ldbl” kütüphanesi ile, indirdiğiniz kütüphanenin çakıştığını gösteren bir hata alacaksınız. Ama Phoebe ısrarla “libgsl0” kütüphanesinin gerektiği şeklinde uyarı verecek. Sonra “libgsl0ldbl” kütüphanesini “Synaptic Package Manager” ile aratıp , üzerinde sağa tıklayıp “Mark for Removal” olarak kaldırın (Bakınız bir aşağıdaki ekran görüntüsü). Sonra “libgsl0” paketini, yani verdiğim linkten indirdiğiniz paketi tekrar kurduğunuzda sorunsuz bir şekilde kurulacak.

Daha sonra phoebe.fiz.uni-lj.si/main paket deposuna tekrar gelip, listelenen paketleri aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu sırada kurun.

Daha sonra Phoebe yi Applications > Education >PHOEBE yolunu izleyerek çalıştırın.

Hepsi bu kadar…:)

Not: Burada anlatılan bütün aşamalar, benim sistemimdeki durumlara göre ifade edilmiştir. Sizde daha farklı sorunlar veya sorunsuz bir durum ortaya çıkabilir.

Herhangi bir sorunda veya öneride bana e-posta atabilirsiniz.

REFERANSLAR

1- http://phoebe.fiz.uni-lj.si/

2- https://help.ubuntu.com/community/Repositories/Ubuntu

3- http://packages.debian.org/

1Uyarı!: Burada olan anlatım muhtemelen PHOEBE’nin bir sonraki sürümü için pek fazla farklılık göstermeyecek. Fakat anahtar kodları ve repository değişecektir. Eğer daha sonra çıkacak sürümler için kurulum yapmak istiyor ve bu kurulum kaynağından yararlanıyorsanız http://phoebe.fiz.uni-lj.si/?q=node/79 adresinden güncellemeleri kontrol etmenizde yarar olacaktır…

2Komut satırını -terminal- açmak için kısayol olarak Alt+F2 tuşlarına bastıktan sonra gelen satıra “gnome-terminal” yazarak da erişebilirsiniz.

If you need help in English for this topic, please send an e-mail or add a comment. We will immediately return to you!