2.Linux ve Açık Kaynak Kod Dünyası

Sitemizde daha önce tarihi ve yerini paylaştığımız “2.Linux ve Açık Kaynak Kod Dünyası” seminer dizisini başarıyla atlattık.
Geleniniz oldu mu bilmem ama size bir kaç şey paylaşmak istiyorum.
İlk Gün:

Devrim Gündüzün’den mükemmel uslubuyla, Linux ile ilgili bir çok bilgi aldık. Bu adamı dinlerken gerçekten çok eğlendim. Bazen bizi gülmekten kırıp geçirdi. Bu anlardan ikisini sizinle paylaşmak istiyorum:

1) Devrim GÜNDÜZ, görünen o ki kendisiyle çoook barışık bir insan. E söz konusu Linux’ta para kazanmak olunca (Sunumun konusu buydu) adamın aklına şöyle bir örnek geliyor:

Devrim GÜNDÜZ

“Bana soruyorlar, Linux’la uğraşan adamlar, nasıl para kazınıyorlar? Her şey ücretsiz. Peki bu adamlar aç mı kalıyor?” dedi ve bize profilini gösterecek şekilde dönerek, baştan aşağıya kendini göstererek, “Aç kalmışa benziyor muyum?” dedi. 😀

2) Linux’un maskot olarak TUX‘u lullanmasının hikayesini anlatırken konuşma şöyle devam etti:

“Linux ilk çıktığında logo bulmak için fikirler toplandı. Kimisi güçlü olsun, EJDERHA olsun demiş. Kimisi başka bir şey. Sonra Linus TORVALDS abimizin, “Ben penguenleri çok severim.” sözü üzerine penguen seçilmiş.” dedi. “Bununla ilgili hikayeler çok.” dedi ve devam etti; “Yok bunu penguen ısırmış, yok pengueni varmış kurban bayramında kesmişler …”

Dedi ve biz dinleyenler (Özellikle ben) bu esprinin etkisinde hala gülüyoruz.

Bence bu adamı dinlemelisiniz …

Aynı gün ikinci ve üçüncü oturumları:

360

Bu oturumda ise, Özgürlükİçin.com ekibini dinlemek ile şereflendirildik. Gerçekten çok eğlenceliydi. PARDUS‘un gelişmesi ile ilgili bir çok bilgi edindik.
Pardus geliştiricisi kimdir? Neden Pardus geliştiricisi olunur? Nasıl olunur? Pardus’a yediden yetmişe insanların nasıl emek verdikleri? gibi bir çok bilgi aldık.

Gizem BELEN, Gaye DEMİRTAŞ ve Gökdeniz KARADAĞ’a teşekkür ederiz …

İkinci gün:

İkinci günü ilk oturumunda; Ubuntu Remastering ile nasıl Ubuntu dağıtımı yapılır öğrendik.(En yakın zamanda paylaşacağım 😀 )
Bu oturumda Artık adı “ORACLE VirtualBox” olan (Eski adıyla “Sun VirtualBox”) yazılımı marifetlerini öğrendik.
Bunun dışında bu linki incelemeniz yararınıza olacaktır. İyi bilgiler var!

360

Mahmut Sedat EROĞUL’a teşekkürler ..

İkinci oturumda ise Ankara Üniversitesi (Benim Üniversitem 😀 ) Bilgi İşlem Daire Başkanlığından Mehmet Ali ÖKSÜZ’den “Kişisel Bilgi Güvenliği” başlıklı çok önemli bir sunum dinledik.

360

Bu aşamadan sonrası anlatılmaz yaşanır.
Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği inkar edilemez olan Yücel KILIÇ ve Koray EYİDOĞAN’a da çok teşekkür ederim.

Son olarak FenBit ve Özgürlükİçin hatıra fotoğrafı:)

FenBit&Özgürlükİçin

İçinizi böyle erittiğim iyi oldu. Umarım bundan sonra böyle etkinlikleri kaçırmayı aklınızdan bile geçirmezsiniz. 😀