Pardus PlayOnLinux

Ben bilgisayarımda yeni sistemleri denemeyi seven biriyim. Sırf bu yüzden bilgisayarımda çöken, değişen ve bozulan sistemlerin haddi hesabı yok. Her sorulduğunda bilgisayarıma Format atıyor olmam, arkadaşlarım arasında “FORMAT SAPIĞI” olarak ün salmama neden oldu. Bunu anlatmamın sebebi ise, şuan bu yazıyı yazdığım, ve daha önce abartılı milyon kez kurmuş olduğum PARDUS’u kura bilmek için 3 CD, 1 DVD ve yaklaşım 4 saat harcamış olmamdır. Yani bu benim bu siteye bu güne kadar yazdığım en uğraşılmış yazılarımdandır. Özellikle “Ö” tuşunun düşmüş olduğunu göz önüne alırsak.

PlayOnLinux nedir?

Daha önce ki yazıları takip eden arkadaşlar bunun ne olduğunu bilirler zaten, ben bilmeyenler için değinmeyi uygun görüyorum.

PlayOnLinux, Linux ortamında, Windows için hazırlanan oyunları oynayabilmemizi sağlayan yazılımlardan en önemlisidir. Çünkü şimdilik ücretsiz olan yegane yazılımdır.

Update:

Başlamadan önce, sistemimizi güncellemek işleri kolaylaştırabilir. Bunun için konsola aşağıdaki komutları yazınız:,

#su –

(Şifrenizi giriniz.)

#pisi up

Not:Bu işlem İnternet hızı ve sistem kaynaklarınıza bağlı olarak bir az zaman alabilir.

3 Boyut desteği:

PlayOnLinux’u kurmaya çalışıyorsak, oyun oynamak istiyoruz demektir. Oyun oynamak istiyorsak, 3 Boyut desteğini alabilmek için, ekran kartı sürücüsünü yüklememiz gerekir. Bunun için Tasma’yı açalım.

Burada “Sistem Seçenekleri”nden “Görüntü Yöneticisi” seçeneğine tıklıyoruz. Bunu ilk defa yapıyorsak, Pardus bizim için en iyi sürücüyü tespit edip, kullanmak isteyip istemediğimizi soracaktır. Bu durumda, önerilen sürücünün içerisinde bulunduğu paketi (Benim ki “ati-drivers”mış.) pisi ile kuralım.(Tasmayı kapatalım).

Bunun için, pisi (Paket Yöneticisini) açalım. Arama motoruna, önerilen sürücünün dahil olduğu paketin adını yazalım.

Artık “Paket(leri) Kur” diyebiliriz.

Not:Bu işlem İnternet hızı ve sistem kaynaklarınıza bağlı olarak bir az zaman alabilir.

Bu işlemler bittikten sonra kurulan bu sürücünün kullanılmasını sağlamalıyız.

Haydi bakalım, şimdi kapattığımız Tasmayı tekrar açalım. Yine “Sistem Seçenekleri” -> “Görüntü Yöneticisi” kısmına tıklıyoruz. Pardus yine engin tavsiyeleriyle karşımıza çıkıyor. Şimdide en iyi performansı alabilmek için bir sürücü önerecektir. Bu öneriyi dikkate alıp “EVET” dedikten sonra, sistemimizin yeniden başlaması gerektiği mesajı alıyoruz. Yüzdük yüzdük, kuyruğuna geldik, pes etmeden, sistemimizi yeniden başlatıyoruz.

Şimdide 3 Boyut desteğine sahip olup olmadığımızı kontrol etmek adına, masaüstünden “Sistem” kısa yoluna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerenin sağ alt tarafında, (3B desteği var) yazısını görüyorsak, hepimize hayırlı olsun. Yoksa, sürücü hatalı seçilmiştir. Tasma->Sistem Seçenekleri->Görüntü Yöneticisi’ne tıklayıp, DOĞRU SÜRÜCÜYÜ BULUYORUZ.

PlayOnLinux kurulumu:

PlayOnLinux WINE(Wine Is Not an Emulator) üzerinde çalışan bir yazılım olduğundan, öncelikle wine’ın kurulması gerekmektedir. Konsola:

#su –

(Şifreniz)

#pisi it wine

Yazdıktan sonra; pisiyi açıp arama motoruna, PlayOnLinux yazıp çıkan paketi işaretleyip kuralım. İşimiz bitti sayılır. Artık her şey hazır.

Şimdi elimizdeki oyun CD/DVD’sini sürücüye yerleştirelim. Pardu->Sistem->Yardımcı Programlar->PlayOnLinux’a tıklayalım. Güncellemelerine bakmak isteyecektir. İzin verirseniz daha iyi olur.

İşlemler bittikten sonra, Kur seçeneğine tıklıyoruz. Çıkan pencereden, oyunlar sekmesini sonra da istenen oyuna tıklıyoruz. Ben “Call Of Duty2” oyununu kurmayı planlıyorum. Uygula dedikten sonra oyun kurulum sihirbazı açılır.

İleri dedikten sonra oyunun bulunduğu sürücü sorulacaktır, onuda PlayOnLinux’a gösterip devam ediyoruz.

Bundan sonrasında pek bir şey söylemek gerekmez diye dşünüyorum.

Eğlence Başlasın:

Kolay gelsin: