XML Parsing Error

WordPress’e yeni yeni alışmaya çalışırken ve MSH arkadaşımla beraber araştırmalar yaparken beklenmedik bir şekilde RSS linkinin çalışmadığını gördüm. Hata aşağıda da verdiğim şekildeydi.

XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity

Location: http://yucelkilic.com/?feed=rss2

Line Number 3, Column 1:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

Öyle durduğuna bakmayın kafayı yedirten cinsten bir hata:) Bütün php ve html bilginizi ortaya koyarak, denilen yerdeki hatayı aramaya koyuluyorsunuz.:) Ama görünüşte hata yok gibi… Sonunda pes ettim bir araştırayım bakalım deyip yukarıda belirtilen hatayı meşhur ‘Google’ mize yazdım. Karşıma gelen çözümler ya çok karışıktı ya da onu sil, bunu sil düzelir mantığında idi. Ama onu silip, bunu koyma mantığıyla ben neler kaybetmedim ki?  Orası ayrı mesele… En sonunda ne olur ne olmaz deyip  ‘theme’ dizinimi yedekledikten sonra ‘Google’ sonuçlarından bulduğum  Fixing WordPress RSS Issue “XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity” çözümü gerçekten sorunumu çözen can alıcı plugin‘i içeriyordu ve uygulayınca düzeldi… Gerçekten teşekkür etmek lazım. Şunu da söyleyeyim konu hakkında fazla bilgim olmadığından dolayı daha doğrusu ilk defa karşılaştığım bir sorun olması sebebiyle araştırılma aşamasında, o yüzden sadece uyguladığım yolu yorumsuz olarak size de çeviriyorum. İşe yaraması dileğiyle…

Hatanın Sebebi

Biraz araştırmadan sonra, hatanın php sayfalarındaki boşlukladan meydana geldiğini anladım. Tema ve ayar klasörlerinde bulunan birçok php dosyalarını düzenlendikten sonra düzensiz gereksiz boşuklar bu hatanın meydana gelmesinin başlıca sebeplerinden birisidir.

Hatayı Gidermek…

Görünüşe göre pekçok kişi bu hata ile karşılaşıyor ve http://www.flyaga.info sitesindeki birkaç iyi adam:) tek tıkla bu sorunu giderebileceğiniz bir WordPress plugin’i oluşturdurlar. Aksi halde birçok php dosyasından elimizle boşlukları ayıtlayıp, düzenlemek zorunda kalacaktık.

Hadi hatayı düzeltmeye 😉

  1. fix-rss-feed plug-in’ini yükleyin ve aktifleştirin…
  2. Admin –> Setting -> Fix RSS Feed gidin ve tıklayın…
  3. Fix WordPress RSS Feed”  butonuna tıklayın…
  4. Sonra düzeltme işlemi tamamlandı…, WordPress feed’iniz şimdi çalışıyor olmalı…
Bu hata ve türevleri hakkındaki ayrıntılı  Türkçe bilgiye WordPress XML Ayrıştırma hatası ve çözümü linkinden erişebilirsiniz.
Başarılar!
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!
If you need help in English for this topic, please send an e-mail or add a comment . We will  immediately return to you!